ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունն ունի օրենքով հաստատված 22 ծրագիր, 2022 թվականին փաստացի իրականացվել է 24-ը, 129 միջոցառումից փաստացի իրականացվել է հավելյալ 6-ը. ճշտված պլանի նկատմամբ նախարարության տոկոսային կատարողականը կազմել է շուրջ 95 տոկոս. ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
Տնտեսական ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների` մայիսի 30-ի համատեղ նիստում քննարկվել է Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության 2022 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսական հատկացումների եւ բյուջետային ծրագրերի կատարողականը:
Ըստ հիմնական զեկուցող ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի` տրանսպորտային ոլորտին նախորդ տարի հատկացվել է 92,5 մլրդ դրամ. 3 խոշոր ծրագրեր են եղել` 29 միջոցառումով: Ամենամեծ բլոկը տրանսպորտային ոլորտում ճանապարհաշինությունն է, որտեղ ճշտված բյուջեն 90,4 մլրդ է եղել եւ իրացվել է 83 մլրդ կամ 92 տոկոս: Իրականացվել է 531 կմ ճանապարհի կառուցում, վերանորոգում, հիմնանորոգումներ կամ միջին նորոգումներ:
Անդրադառնալով երկաթուղային ցանցի զարգացման ծրագրերին` նա նշել է, որ արձանագրվել է ուղեւորաշրջանառության եւ բեռնաշրջանառության աճ: Խոսելով ավիացիայի ոլորտի մասին` հիմնական զեկուցողը նշել է, որ նախորդ տարի հաջողություններ են գրանցվել: Հայաստանում գրանցված արդեն 7 հայկական ընկերություն կա, իսկ ուղեւորափոխադրումների մեջ ավելանում է հայկական ընկերությունների մասնաբաժինը: «Զվարթնոց» օդանավակայանն աշխատում է բավականին ծանրաբեռնված:
«Մեր որդեգրած քաղաքականությունն էներգետիկայի ոլորտում շարունակում է մնալ հետեւյալը` ունենալ սեփական կարիքների համար բավարար էներգետիկ ռեսուրսներ ու արտադրող կայաններ եւ շարունակել այդ արտադրությունն այնպես, որ դառնանք արտահանող երկիր»,- ասել է Գնել Սանոսյանը` հավելելով, որ նախորդ տարի Հայաստանը ցուցաբերել է արտահանման լավ ցուցանիշներ, ինչին նպաստել է նաեւ էներգետիկ շուկայի ազատականացումը: Էներգետիկ ոլորտի կատարողականը հաշվետու տարում եղել է 98,4 տոկոս:
Նախորդ տարի մեկ պատուհանի կիրառմամբ նախարարությունը 66 ընդերքօգտագործման իրավունք է տրամադրել, որոնցից 35-ը` արդյունահանման, իսկ մնացածը` երկրաբանական ուսումնասիրությունների համար: Տրվել է արտահանման 8 լիցենզիա, 956 գրավոր նախազգուշացում է տրվել նախանշված իրավական կամ շահագործման հետ կապված կարգավորումները չպահպանելու համար:
Գնել Սանոսյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ  Բաբկեն Թունյանը, նշելով, որ «Շիրակի» օդանավակայանում թերբեռնվածություն է, հետաքրքրվել է, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվում ուղեւորահոսքի ծանրաբեռնվածությունը մասամբ Գյումրու օդանավակայան տեղափոխելու համար: «2021 թվականին «Շիրակի» օդանավակայանի թռիչքուղին ամբողջապես հիմնանորոգվել է, բարելավվում են ենթակառուցվածքները, փոխվարչապետի գլխավորությամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որպեսզի բարձրաձայնված հարցերին լուծում տրվի»,- նշել է Գնել Սանոսյանը:

The RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure has 22 programmes approved by law, 24 were actually implemented in 2022, 6 more out of 129 measures were actually implemented. The percentage performance of the Ministry in relation to the specified plan was about 95%: the RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan stated.
The performance of the financial allocations and budgetary programmes provided for in the state budget 2022 of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure was debated at May 30 joint sitting of the Standing Committees on Economic Affairs and Financial-Credit and Budgetary Affairs.
According to the RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure, the key rapporteur Gnel Sanosyan, 92.5 billion drams were allocated to the transport sector last year: there were 3 major programmes with 29 events. The biggest block in the transport sector is road construction, where the specified budget was 90.4 billion and 83 billion or 92 % was spent.
Touching upon the development programmes of the railway network, he noted that an increase in passenger and freight circulation was recorded. Speaking about the field of aviation, the key rapporteur mentioned that achievements were recorded last year. There are already 7 Armenian companies registered in Armenia, and the share of Armenian companies in passenger transportation is increasing. Zvartnots Airport is quite busy.
The performance of the energy sector was 98.4% in the financial year.
Last year, using a single window, the Ministry granted 66 subsoil use rights, 35 out of which were for mining, and the rest for geological studies. 8 export licenses were issued, and 956 written warnings were given for non-observance of prescribed legal or operational regulations.
Gnel Sanosyan answered the deputies’ questions. The Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan noting that there is an underload at Shirak Airport, inquired what steps are being taken to partially transfer the load of the passenger flow to Gyumri Airport. “In 2021, the runway of Shirak Airport was completely overhauled, the infrastructures are being improved, a working group was created under the leadership of the Deputy Prime Minister in order to solve the raised issues,” Gnel Sanosyan said.